Świece pływające są ciekawą alternatywą dla klasycznych świec, jakie znajdują zastosowanie w naszych domach. Dają one ogromne możliwości aranżacyjne, pozwalając na stworze nietuzinkowej ozdoby, która nada miejscu przyjemnego klimatu. Sprawdzają się doskonale między innymi jako elementy aranżacji domu, hoteli, lokalów gastronomicznych. Świece mają kształt płaskich kul o subtelnej formie. Na rynku dostępna jest bogata oferta tego typu produktów, o różnej wielkości, kolorach, jak i zapachach. Co ciekawe, taką ozdobę możemy także przygotować samodzielnie w domu.
Pływające świeczki
Woda tworzy niesamowity nastrój, wpływa korzystnie na psychikę, uspokaja. Relaksuje zarówno ciało, jak i umysł. Nie jest ważne to, czy znajduje się ona w przydomowym stawie, fontannie czy też jest zamknięta w kielichu, czy wazonie. Potrafi nadać uroczystości wyjątkowy klimat i sprawić, że wydarzenie pozostanie w pamięci gości przez długi czas. Jeśli zależy nam na uzyskaniu cudownego nastroju, wówczas możemy sięgnąć właśnie po pływające świeczki. Będą on prezentowały się niezwykle romantycznie, unosząc się i pływając na powierzchni wody. Ozdoba ta jest prawdziwym hitem dekoracyjnym, co ważne, wygląda zachwycająco w szklanym wazonie czy misie. Zapewnia delikatne i subtelne światło, tworząc przy tym kameralną atmosferę. Ich sporą zaletą jest długi czas palenia i możliwości tworzenia wielu aranżacji, zarówno tych prostych i klasycznych, jak i bardziej wyszukanych.
Świece pływające- gdzie można je wykorzystać?
Świece pływające na wodzie mogą być wykorzystywane w różnych miejscach podczas organizowanych uroczystości. Sprawdzą się w plenerze (staw, sadzawka, fontanna), ale także w domu, sali restauracyjnej, hotelu. Możemy je wykorzystać nie tylko na specjalne okazje, gdyż będą doskonałym dodatkiem dekoracyjnym do zwykłych spotkań z przyjaciółmi, rodzinnych obiadów, czy też uroczystości świątecznych (np. Wielkanoc, Święta Bożego Narodzenia). Taka propozycja wygląda efektownie i niezwykle nowocześnie umieszczona w szklanym wazonie, kielichu czy cylindrze. Całą aranżację warto uzupełnić o inne ciekawe elementy, takie jak płatki, kolorowe kamienie czy sztuczne kwiaty. Świeczki pływające na wodzie wraz ze szklanymi pojemnikami poprzez swoje promienie, dają nam refleksy, natomiast dryfujący charakter pokreślić domową harmonię i rodzinną atmosferę. Służą one nie tylko do dekoracji, pływające świeczki są w stanie nas odprężyć i uspokoić, są więc sposobem na redukcję stresu. Mają wymiar terapeutyczny, a przy tym są świetnym uzupełnieniem takich wnętrz, jak salon czy sypialnia.
Jakie naczynie wybrać na świeczkę?
Dobierając naczynie, w jakim znajdzie się świeczka pływająca, musimy przede wszystkim zastanowić się, gdzie ma ono dokładnie stać i ile wolnego miejsca znajduje się na stole. Zachwycająco prezentują się zwłaszcza szerokie, niskie misy, w których swobodnie zmieści się parę świeczek. Jeśli dekoracja ma znajdować się nieco wyżej od powierzchni stołu, wówczas dobrą propozycją będą kieliszki na nóżce. Na dnie kieliszka możemy umieścić świeży kwiat, a nad nim, po wodzie będzie pływała świeczka. Do aranżacji świecznika można wykorzystać wiele pojemników, ważne jest to, aby były one szklane. Sprawdzą się więc weki czy słoiki. W przypadku nieestetycznego gwintu słoiczka warto go zamaskować ozdobnym sznurkiem czy też wstążeczką. Możemy sięgnąć także po kieliszki do wina, tworząc z nich efektowne świeczniki. Liczy się nie tylko samo naczynie na świeczkę pływającą po wodzie, ale także umiejętnie dobrane dodatki. Naczynie ze świeczką i innymi elementami dekoracyjnymi powinno stworzyć ciekawy i spójny efekt wizualny.
Jakie dekoracje dobrać do aranżacji z pływającą świeczką?
Właściwie wszystko zależy od naszej wyobraźni i preferencji. Świetnie sprawdzą się:
- muszelki
- koraliki
- cekiny
- kamyczki
- świeże czy sztuczne kwiaty
- gałązki
- perełki
Dobrze, jeśli wykorzystane przez nas aranżacje pasują do aktualnej pory roku czy też wydarzenia. W okresie wiosennym warto sięgnąć po świeże kwiaty, takie jak konwalie, bzy czy tulipany. Latem doskonałą propozycją będą rumianki, róże, chabry i piwonie. W czasie jesienni do dekoracji wykorzystać możemy jarzębinę, złote liście, chryzantemy czy żołędzie. Zimą do aranżacji na Święta Bożego Narodzenia sprawdzą się małe gałązki świerkowe, ostrokrzew czy szyszki.
Samodzielne wykonanie pływających świeczek
Świece pływające możemy wykonać już z gotowych produktów i przetopić je na mniejsze. Unoszące się na wodzie dekoracje powinny być dosyć małe i lekkie, aby nie opadały na dno. Dobrze jest skorzystać z foremki o węższym dnie od krawędzi, dzięki czemu takie pływające świeczki będą wyglądały ładnie i estetycznie, a ponadto będą dobrze utrzymywały się na powierzchni wody. Do ich przygotowania przydadzą nam się dwa metalowe naczynia. Jeden garnek będzie na służył do podgrzania wody, natomiast drugi mały, do przetopienia wosku. W nim właśnie umieszczamy starte wcześniej albo połamane świeczki, wyciągając z nich knot. Prostym sposobem na zabarwienie pływających świeczek jest wrzucenie do kawałków wosku parę kredek świecowych.
Jak wykonać pływające świeczki?
Jeden czysty garnek wypełniamy wodą do 3/4 wysokości i gotujemy ją. Przygotowujemy formy do pływających świeczek. Na dosyć długim patyczku zawijamy w miarę stabilnie knot, po czym kładziemy go na foremkach. Knot powinien być na środki i musi dotykać dna. Następnie do wrzącej wody wstawiamy garnek z woskiem i co jakiś czas mieszamy, używając do tego drewnianego patyczka. Podczas tego procesu możemy zadbać o wygląd naszych świeczek pływających na wodzie. Do rozpuszczonego wosku możemy dodać brokat, zioła, suszone kwiaty, ozdoby do paznokci czy też pachnące olejki. Po wybraniu dodatku mieszamy i wlewamy miksturę do foremek. Czekamy do ostygnięcia wosku, może to zająć nawet kilkanaście godzin. W przypadku kiedy trudno jest nam wyjąć świeczkę z formy, sprawę ułatwi zanurzenie jej na chwilę w gorącej wodzie. Ostatnim krokiem jest przycięcie knota do odpowiedniej długości i gotowe. Możemy już cieszyć się z własnoręcznie wykonanej pływającej świeczki.