Pomimo prostej formy, świeczki stożkowe są niezwykle wyszukanym elementem dekoracyjnym. Z tego względu dosyć rzadko pełnią rolę ozdoby o permanentnym charakterze. Częściej trafiają na blat stołu, nakrytego do romantycznej lub rodzinnej kolacji, która odbywa się w podniosłej atmosferze. Sekret szykownego wyglądu świec stożkowych może tkwić w ich smukłym kształcie, zwieńczonym szlachetnym płomieniem. Jednak czy świece stożkowe sprawdzą się tylko w roli ozdobnego nakrycia?
- Co cechuje świeczki stożkowe?
- Różnorodność świeczek
- Czy świeczki stożkowe mogą być ozdoba na stałe?
- Świeczki przede wszystkim na stół
- Świeczki stożkowe do stroików i wieńców
- Świeczki stożkowe w kształcie choinki
Co cechuje świeczki stożkowe?
Świeca w kształcie stożka jest szersza u podstawy i zwężająca się ku górze. W przypadku większości modelów zwężenie to jest na tyle subtelne, że świeca wydaje się wręcz cylindryczna. Jeśli jednak mamy do czynienia z dosyć szeroką u podstawy świeczką stożkową, jej kształt zaczyna przypominać coś bardzo charakterystycznego – świąteczną choinkę. Chociaż stożek to prosta forma, świeczki stożkowe nie mogą zostać określone mianem minimalistycznych czy skromnych dekoracji. Wyglądają bowiem bardzo szykownie, niezależnie od ich koloru czy wykończenia. Jest to głównie zasługą ich długości i smukłości, która przyciąga uwagę i nadaje ozdobie elegancki styl.
Różnorodność świeczek
Kiedyś świeczki stożkowe były białymi, nieskomplikowanymi świecami, które wstawiano w finezyjne świeczniki, najczęściej wieloramienne. Taka dekoracja zdobiła przede wszystkim wigilijny stół, choć niekiedy także kominek czy komodę. Dzisiaj świeczki w kształcie stożka przyjmują różne rozmiary i średnice, zachwycają też kolorami i stylami wykończeń. Mamy zatem:
- świece białe, perłowe,
- świece złote i srebrne,
- świece czarne,
- świece granatowe,
- świece zielone,
- świece czerwone.
Ich powierzchnia może być lakierowana, ryflowana lub pokryta brokatem. W każdej odsłonie świeczki ładnie odbijają światło i świetnie prezentują się we wnętrzu.
Czy świeczki stożkowe mogą być ozdoba na stałe?
Świeczki stożkowe rzadko wykorzystywane są w aranżacjach wnętrz jako stałe elementy ozdobne. Częściej w takiej roli spotykamy świeczki walce czy kule, a także popularne świece w szkle. Jednak w niektórych stylach dekoratorskich jest miejsce na świeczki w kształcie stożka – to przede wszystkim wyszukany styl glamour, który kocha dodatki, zwłaszcza te o luksusowym wręcz wyglądzie. Jeśli dekorujemy salon czy sypialnię w stylu glamour, nie musimy obawiać się wykorzystania świeczek stożkowych, na przykład w kolorze złota lub srebra. Takie świece często trafiają do pojedynczych świeczników i niezwykle efektownie odmieniają wygląd komody czy stolika kawowego.
Świeczki przede wszystkim na stół
Typowym sposobem na wykorzystanie świeczek stożkowych jest umieszczenie ich na odświętnie nakrytym stole w odpowiednio dobranych świecznikach. Nic w tym dziwnego, bowiem świeczki w takim kształcie idealnie podkreślają wyjątkowość chwili. Stanowią stosowną oprawę dla romantycznej kolacji, ale też dla rodzinnej wieczerzy wigilijnej. Ich blask dodaje takim chwilom magii. Sprawia, że posiłki smakują wykwintnie, a atmosfera jest podniosła i poruszająca. Takiego efektu nie uzyskamy z pomocą żadnych innych dekoracji stołu. Kolorowe świeczki stożkowe mają wielki potencjał, bo w przeciwieństwie do tych uniwersalnych – białych, srebrnych, złotych – nadają nakryciu wyjątkowy i bardzo oryginalny charakter. Jeśli chcemy, aby stół prezentował się świeżo i energetycznie, na przykład podczas spotkania we dwoje, możemy wybrać czerwone świece i zestawić je z różowymi, żółtymi lub pomarańczowymi kwiatami. Z kolei świece zielone będą idealnym dodatkiem do nakrycia stołu z białym obrusem na śniadanie wielkanocne.
Świeczki stożkowe do stroików i wieńców
Z wielu względów świeczki stożkowe stanowią naturalny i najpopularniejszy wybór podczas przygotowywania dekoracji w postaci wieńców czy stroików. Są wysokie, więc ich płomień góruje nad pozostałymi elementami, a jednocześnie nie zajmują też wiele miejsca i łatwo jest je zamocować. Świeczki stożkowe w odpowiednich kolorach – na przykład złoto, czerwień, srebro – bardzo dobrze prezentują się na tle zielonego igliwia. Jeśli zaś nie mamy w domu niczego zielonego na święta, warto wybrać właśnie świece zielone, które odświeżą wygląd stołu nakrytego jasnym obrusem i zastąpią żywe gałązki.
Świeczki stożkowe w kształcie choinki
Na szczególną uwagę zasługuje specyficzny model świeczek stożkowych – choinka, czyli świece o szerszej podstawie i wyraźnym zwężeniu ku czubkowi, kojarzące się z drzewkiem świątecznym. Chociaż ich nawiązanie do Bożego Narodzenia jest oczywiste, to do wnętrz można zaprosić je już na początku zimy i zatrzymać aż do pierwszych oznak wiosny. Przypominająca śnieg stożkowa świeczka efektownie zmienia bowiem atmosferę w każdym pomieszczeniu. Dzięki niej magiczny zimowy klimat poczujemy nawet wtedy, kiedy za oknem zamiast bieli ujrzymy szarości. Co więcej, świeczka stożkowa w takiej szczególnej formie sprawdzi się nie tylko na stole, ale również w wielu innych miejscach, jak komoda w salonie, stolik nocny w sypialni czy umywalka w łazience. Wszędzie tam, gdzie zechcemy wprowadzić do aranżacji sezonową, zimową nutę.