Single Blog

Related Post

Świeczki adwentowe – jakie wybrać?

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Świeczki adwentowe to najważniejszy element wieńca adwentowego – symbolu oczekiwania na nadejście Świąt Bożego Narodzenia. Jest to pierwsza ozdoba, jaka pojawia się w naszych domach na cztery tygodnie przed Wigilią. Tradycję zapalania świec adwentowych można kultywować zarówno w wieńcem, jak i bez niego. Podpowiadamy, jakie świeczki wybrać do tego celu i jak stworzyć własny wieniec na czas adwentu!

Świeczki adwentowe. Skąd wzięła się tradycja ich zapalania zapalania?

Pierwszy wieniec ze świecami adwentowymi pojawił się w 1939 roku w świetlicy dla sierot w Hamburgu. To tam Johann Hinrich Wichern – pastor i teolog – przygotował dla dzieci specjalną atrakcję, mającą umilić im czas oczekiwania na Boże Narodzenie. Stworzył zatem dekorację w postaci drewnianego koła z 24 świeczkami adwentowymi, które zapalane były każdego dnia: od pierwszej niedzieli adwentu, aż do Bożego Narodzenia. Z czasem odeszliśmy od liczby 24 świec, do symbolicznych 4, zapalanych w każdą niedzielę adwentu. Dzisiaj tradycję kultywujemy zatem z pomocą starannie dobranych świeczek umieszczonych (lub nie) w świątecznym wieńcu.

Jakie elementy zawiera wieniec adwentowy?

świeczki adwentowe - 4 szt

Współczesny wieniec adwentowy nie przypomina wielkiego, drewnianego koła z 24 świeczkami. Podstawą takiej dekoracji są zielone gałązki, najczęściej drzewa lub krzewu liściastego. Wybór pada zwykle na:

  • cis,
  • jodłę,
  • sosnę,
  • świerk,
  • cyprysik.

Wieniec, czyli gałązki splecione w okrąg, można udekorować szyszkami, suszonymi owocami, małymi bombkami czy wstążeczkami. Kluczowe są jednak świeczki adwentowe. Chociaż mogą mieć dowolny kształt i kolor, to najlepiej sprawdzają się te o wydłużonej formie, która „wystaje” ponad gałązki. Idealne będą zatem walce i stożki. 

Co symbolizuje wieniec i świeczki adwentowe?

Jak wspominaliśmy, wieniec nie jest niezbędny, aby kultywować w domu tradycję zapalania świeczek adwentowych. To one mają bowiem kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o symbolikę tej dekoracji. Cztery świeczki mają swoje własne nazwy. To kolejno:

  1. Świeca Nadziei
  2. Świeca Pokoju
  3. Świeca Radości
  4. Świeca Miłości

Każda z nich jest zatem równie ważna – wieniec nie może obyć się bez któregokolwiek z tych czterech symboli. Poza tym, dekoracja skrywa także inne elementy o ukrytym znaczeniu. Okrągły kształt wieńca to znak nieskończoności. Stanowi on przypomnienie, że życie jest wieczne i że Bóg nie ma ani początku, ani końca. Z kolei zielone gałązki iglaste symbolizują życie oraz wspólnotę. Sam proces zapalania świec w każdą kolejną niedzielę adwentu stanowi zaś sposób na zbliżanie się do prawdziwego, nie tylko symbolicznego światła – do Jezusa.

Jak zrobić wieniec adwentowy krok po kroku?

Wieniec adwentowy można bez trudu przygotować w domu samodzielnie. Wystarczy przygotować do tego celu świeczki adwentowe i odpowiednią bazę, czyli gałązki igliwia. Pozostałe dekoracje są opcjonalne. Jak stworzyć wieniec krok po kroku?

  1. Zacznijmy od szkieletu dla całej konstrukcji. Gałązki z drzewa lub krzewu iglastego najlepiej połączyć ze sobą cienkim drutem lub sznurkiem. 
  2. Szkielet wieńca warto wypełnić igliwiem. Najłatwiej zrobić to z pomocą krótszych gałązek i kleju na gorąco. 
  3. Teraz można zamontować świeczki adwentowe. Aby zachowały stabilność, należy umieścić je pomiędzy gałązkami i podkleić. 
  4. Na koniec wieniec można przyozdobić: brokatem w sprayu, szyszkami, bombkami, wstążkami, suszonymi owocami. 

Jak dopasować wieniec adwentowy do stylu mieszkania?

Wieniec ze świecami adwentowymi może stać się piękną, świeżą dekoracją mieszkania. Jeśli wykonamy go odpowiednio solidnie, będziemy w stanie bez obaw powiesić go na drzwiach lub pod sufitem. Mniej stabilne konstrukcje lepiej ustawić na stole, na blacie komody czy też na półce kominka. Dekorację ze świecami adwentowymi warto dopasować do charakteru aranżacji wnętrza. Jeśli jest to salon w stylu naturalnym, skandynawskim czy vintage, dobrze sprawdzą się w nim elementy drewniane i dodatek mchu, który za sprawą wilgoci przedłuży trwałość zielonego igliwia. Z kolei w eleganckim i szykownym wnętrzu glamour pięknie zaprezentuje się wieniec z dodatkiem złota lub srebra i z równie luksusowymi świecami. 

Świeczki adwentowe bez wieńca? Nic nie stoi na przeszkodzie!

W nowoczesnej, a nierzadko modnie surowej wręcz aranżacji często nie widzimy miejsca dla tradycyjnego wieńca z gałązek igliwia. Nie oznacza to jednak, że nie możemy kultywować tej pięknej tradycji w modnym i nowoczesnym mieszkaniu. Ponieważ najważniejszym elementem symbolicznym wieńca adwentowego są świeczki adwentowe, to właśnie one same mogą stanowić dekorację mieszkania, od której zaczniemy przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. W jakich wnętrzach sprawdzą się świeczki adwentowe bez gałązek igliwia? Będzie to najlepsze rozwiązanie w przypadku aranżacji w stylu loftowym, industrialnym i minimalistycznym. Również we wnętrzach glamour, warto postawić na piękne i eleganckie świeczki adwentowe, umieszczone w równie zjawiskowych świecznikach lub na ozdobnej tacy. Taka ozdoba będzie jednocześnie sposobem na kultywowanie tradycji i elementem wyposażenia wnętrza o dekoracyjnym charakterze, spójnym z całą aranżacją. 

Jakie świeczki adwentowe wybrać?

świeczki adwentowe - choinka

Wybierając świeczki adwentowe, mamy tak naprawdę pełną dowolność, choć zaleca się, aby były to świece jak najbardziej klasyczne, swoim stylem nawiązujące do świąt lub okresu zimowego. Najlepiej w tej roli sprawdzą się takie podstawowe formy, jak wysoka świeczka stożkowa czy świeczka typu walec. Dzięki takiemu uksztaltowaniu knot będzie można bezpiecznie zapalić również w otoczeniu suchych gałązek iglastych.

Świeczki adwentowe mogą być kolorowe, ale zdecydowanie najbardziej odświętne i eleganckie będą te utrzymane w ponadczasowej bieli. Model w kształcie wydłużonej, smukłej choinki lub ten kojarzący się ze śniegiem sprawdzi się również we wspomnianych surowych aranżacjach wnętrz. Szyku i efektowności białym świeczkom adwentowym doda natomiast brokat, pożądany nie tylko w stylu glamour. Dzięki niemu po zapaleniu knotów świece będą przepięknie iskrzyły się w świetle, zupełnie jak zmrożona połać śniegu. Takie modele świeczek warto połączyć ze szklanymi lub ceramicznymi (białymi lub srebrnymi) świecznikami.

Tagi: